Bratislava 1. augusta (TASR) - Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 31. týždni:

Bratislava 27. júla – Cestovné kancelárie spustili letné charterové lety s dovolenkármi z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave. V pondelok odleteli jedni z prvých dovolenkárov na grécky ostrov Rodos. V pláne sú aj lety na Krétu a Cyprus. Prvý charterový let na Cyprus do Larnaky, ktorý bol úvodným pre cestovné kancelárie, odletel v sobotu (25. 7.).

Bratislava 27. júla – Situácia s nákazou afrického moru ošípaných (AMO) sa na Slovensku výrazne zhoršuje. Od prvého prípadu pozitívneho nálezu AMO na území SR uplynul rok. Počas tohto obdobia sa nákaza rozšírila v poradí už do šiesteho okresu na Slovensku. K okresu Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava najnovšie pribudol okres Rimavská Sobota. Celkovo je na Slovensku evidovaných 221 prípadov AMO u diviačej zveri.

Bratislava 29. júla – Situácia s africkým morom ošípaných (AMO) na Slovensku je vážna, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR pristúpi k ráznym opatreniam. Uviedol to v stredu šéf agrorezortu Ján Mičovský (OĽaNO). Ohrozené sú podľa jeho slov desiatky tisíc ošípaných. Rezort preto žiada poľovníkov, aby napĺňali plány lovu diviakov, prípadne ich aj prekročili. Ak sa nezintenzívni lov, minister avizuje, že prvýkrát na území Slovenska štát nasadí do likvidácie vysokých počtov diviačej zveri aj ozbrojené zložky.

Košice 29. júla – Odborári košických oceliarní U. S. Steel vyhlásili v stredu štrajkovú pohotovosť. Dôvodom je, že sa ani po 25 kolách kolektívneho vyjednávania o novom znení podnikovej kolektívnej zmluvy so spoločnosťou nedohodli. Ako uviedol predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga, ak sa spor nevyrieši do 30 dní odo dňa poverenia sprostredkovateľa, respektíve mediátora, otvorí sa aj možnosť štrajku.

Bratislava 30. júla – Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR dokončilo audit 53 štátnych IT projektov. Navrhuje sa úplné zrušenie piatich projektov a prepracovanie zvyšných 48 projektov. Úspora tak môže byť vo výške 158 miliónov eur. Informovala o tom vo štvrtok šéfka rezortu Veronika Remišová (Za ľudí).

Bratislava 30. júla – Nemecká energetická spoločnosť E.ON vstúpi do Východoslovenskej energetiky Holding (VSEH) a.s., keď kúpi podiel od spoločnosti RWE. Štát, ktorý je vlastníkom 51 % akcií, sa vzdal predkupného práva, za čo dostane viac ako 35 miliónov eur. Povedal to vo štvrtok na tlačovej konferencii po podpise memoranda o porozumení minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). E.ON už manažérsky ovláda Západoslovenskú energetiku (ZSE), kde vlastní tiež 49-percentný balík akcií.

Bratislava 31. júla - Zisk bankového sektora v prvom polroku tohto roka klesol o takmer 64 % na úroveň 125 miliónov eur. Hlavný vplyv na tomto vývoji mala podľa Slovenskej bankovej asociácie (SBA) zvýšená tvorba opravných položiek a bankový odvod.