Frankfurt nad Mohanom 1. júla (TASR) - Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová v stredu zopakovala svoje varovanie pred ťažkou cestou k oživeniu hospodárstva po mesiacoch blokád, ktoré mali brániť šíreniu nového koronavírusu.

"Najhoršie je za nami a najťažšie ešte len príde," povedala Lagardová vo videopríspevku pre podujatie OSN. Zotavovanie bude podľa nej neisté a nerovnomerné, keďže šok bol veľký a zasiahol všetky odvetvia. Kríza povedie podľa nej k nárastu nerovnosti a nezamestnanosti a zanechá tie najzraniteľnejšie skupiny v najťažších podmienkach.

Epicentrum pandémie sa neustále posúva. Nákaza v súčasnosti zvlášť tvrdo zasiahla rozvojové krajiny so slabšími zdravotnými systémami, napríklad v Južnej Amerike.

Medzinárodná organizácia práce v utorok (30. 6.) vyzvala na väčšiu medzinárodnú solidaritu a cielenú podporu znevýhodnených členov spoločnosti, aby sa predišlo zhoršovaniu existujúcich nerovností.

Lagardová sa pridala k tejto výzve. Podľa nej, ak teraz neuprednostníme ekologický a trvalo udržateľný rozvoj a nezvolíme si solidaritu ako kľúčový princíp, môže nás čakať zvláštne, veľmi nepríjemné prebudenie.