Berlín 28. júna (TASR) - Polovica nemeckých spoločností očakáva návrat k normálnej činnosti najskôr v budúcom roku. Z prieskumu Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory (DIHK), na ktorom sa zúčastnilo zhruba 8000 firiem zo všetkých odvetví a regiónov, vyplýva, že návrat k normálnej činnosti očakáva len tretina z nich.

Spoločnosti sú v otázke zotavenia pesimistickejšie. Kým v prieskume zo začiatku mája 28 % firiem očakávalo návrat k normálnej činnosti v roku 2021, v najnovšej ankete ich už bolo zhruba 40 %. Ďalších 10 % očakáva zotavenie ešte neskôr.

"Vidíme to jasne - mnohé podniky budú musieť dlho a tvrdo bojovať, aby zvládli dôsledky koronakrízy. Nemecké hospodárstvo je postihnuté nielen doma, ale aj globálne, a teda v celej svojej šírke," povedal riaditeľ DIHK Martin Wansleben. "Budeme potrebovať veľkú výdrž, aby sme na konci z tejto krízy vyšli silnejší."

Z predbežných údajov z prieskumu vyplýva podľa DIHK aj to, že z uvoľnenia opatrení neprofitujú všetky spoločnosti - 20 % ohlásilo pretrvávajúce úplné alebo rozsiahle prerušenie činnosti. "Medzi nimi sú prevádzkovatelia autobusov, organizátori výstav a koncertov a vystavovatelia. K týmto podnikom musí prísť pomoc z konjunkturálneho balíka veľmi rýchlo," upozorňuje Wansleben.