San Ramon 11. decembra (TASR) - Americký ropný koncern Chevron odpíše aktíva v hodnote minimálne 10 miliárd USD (9,03 miliardy eur). Ako dôvod firma uviedla nízke ceny ropy a plynu, ktoré spoločnosť donútili ukončiť svoje pôsobenie v niektorých energetických projektoch.

Firma oznámila, že v dôsledku nižších cien ropy a plynu odpíše z hodnoty svojich aktív vo 4. kvartáli 10 až 11 miliárd USD. Chevron zároveň dodal, že zvažuje viaceré "strategické alternatívy" vrátane predaja niektorých aktív.

Krok americkej ropnej firmy poukazuje na problémy spôsobené prudko rastúcou produkciou ropy v USA. Tá aj v období zvyšovania dopytu znemožňuje výraznejší rast cien komodity.

Okrem dlhodobo nízkych cien ropy sa dobre nevyvíja ani prognóza v oblasti cien plynu, čiastočne pre nadmerné dodávky komodity na trh, ktoré sú výsledkom vysokých investícií do ťažby z bridlicových ložísk v štátoch Pennsylvánia a Západná Virgínia. Aj v prípade zverejnených odpisov je viac než polovica z tejto hodnoty spojená s ťažbou plynu v Apalačských vrchoch.

Chevron zároveň dodal, že v budúcom roku počíta s kapitálovými výdavkami na úrovni 20 miliárd USD. To je približne rovnaká hodnota ako v tomto aj minulom roku. Firma sa chce teraz zamerať najmä na projekty v Permskej panve v západnom Texase a Novom Mexiku, ďalej na projekt v Kazachstane a hlbinnú ťažbu v Mexickom zálive.

(1 EUR = 1,1077 USD)