Peking 2. decembra (TASR) - Aktivita v čínskom výrobnom sektore zaznamenala v novembri mierne zrýchlenie rastu, pričom rast dosiahol takmer 3-ročné maximum. Informovala o tom v pondelok spoločnosť IHS Markit, ktorá sa odvolala na údaje ekonomického časopisu Caixin.

Index nákupných manažérov, ktorý zostavujú v rámci súkromného prieskumu Caixin-Markit, dosiahol za november hodnotu 51,8 bodu oproti októbrovej úrovni 51,7 bodu. To znamená zrýchlenie rastu, nakoľko rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov. Navyše to znamená najvyššiu hodnotu indexu od decembra 2016.

Aj podľa oficiálneho prieskumu aktivity vo výrobnom sektore, ktorý cez víkend zverejnil čínsky štatistický úrad, sa situácia v sektore zlepšila. Po októbrovom poklese sa v novembri vrátila k rastu, keď príslušný index dosiahol 50,2 bodu oproti októbrovej úrovni 49,3 bodu. Aktivitu vo výrobnom sektore pritom podporila najmä domáca spotreba.

Rozdiely v údajoch spôsobuje fakt, že zatiaľ čo Caixin a spoločnosť IHS Markit robia prieskum v stredných a malých firmách, štatistický úrad sa zameriava najmä na veľké štátne podniky.