Berlín 17. novembra (TASR) - Nemecká branža veternej energetiky vzhľadom na aktuálnu krízu vytýka spolkovej vláde ťažké chyby. "Namiesto pomáhania veternej energetike jej kladie do cesty ďalšie prekážky," povedal prezident Spolkového združenia veternej energetiky Hermann Albers pre tlačovú agentúru DPA.

"Fakt, že vláda pri najdôležitejšom projekte nášho hospodárstva chce ustúpiť niektorým občianskym iniciatívam, v podstate ukazuje jej politickú slabosť." Podľa neho vláda musí povzbudiť "nové nadšenie" pre tento projekt energetických zmien.

Albers uviedol, že v prípade zavedenia pravidla odstupu turbín 1000 metrov od obytných budov sa vláda dopúšťa "fatálnej chyby". S týmto plošným pravidlom, na ktorom sa dohodol klimatický kabinet, chce vláda zvýšiť akceptáciu verejnosti pre veterné turbíny. Ako osídlenie má byť definovaných päť vedľa seba stojacich domov. Doteraz odstupy určujú jednotlivé spolkové krajiny samostatne.

Branža kritizuje predovšetkým pravidlo piatich domov, i keď spolkové krajiny budú mať možnosť upraviť tieto normy. Ekonomické a energetické združenia, ako aj niektoré spolkové krajiny, tvrdo kritizujú plány spolkovej vlády. V dôsledku nich sa totiž rozvoj veternej energetiky v Nemecku prakticky zastavil.