Rím 17. novembra (TASR) - Trient je talianske mesto s najvyššou kvalitou života. Vyplýva to z výročného hodnotenia 106 provinčných hlavných miest, ktoré v nedeľu zverejnil ekonomický denník Italia Oggi. Bolzano, ktoré vlani získalo prvé miesto, sa prepadlo až na desiatu pozíciu.

Na druhom mieste skončilo Pordenone a treťom Sondrio. Za nimi nasledujú provincia Verbano-Cusio-Ossola a mestá Belluno, Aosta, Treviso, Cuneo a Udine. Na posledných miestach je sicílsky Agrigento, kalábrijský Crotone a Neapol. Rím, ktorý zápasí s veľkými problémami s odvozom odpadkov a nedostatkami v hromadnej doprave, si polepšil z 85. na 76. miesto. Milánu sa podarilo výrazne stúpnuť z 55. na 29. miesto.

Experti pri hodnotení kvality života zohľadňovali 30 kritérií, okrem iného životnú úroveň, znečistenie, kriminalitu, voľnočasové možnosti a zelené plochy, služby, dopravné spojenia či ekonomickú situáciu mesta. Autori štúdie prišli k záveru, že najlepšie podmienky pre život sú na severe Talianska. Najlepšie sa žije v stredne veľkých provinciách, kým pobyt v metropolách nie je podľa odborníkov práve najideálnejší.