Bratislava 16. novembra (TASR) - Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 46. týždni:

Bratislava 11. novembra - Finančnú kompenzáciu pre energeticky náročné podniky získa tento rok 76 spoločností. Ide o historicky prvú podporu od štátu a so zachovaním počíta aj návrh budúcoročného štátneho rozpočtu. Podniky si prerozdelia celkovo 40 miliónov eur. Výška kompenzácie pre jednotlivé podniky závisí od reálnej spotreby elektrickej energie, pričom najvyšší príspevok - vyše 12 miliónov eur - získa U. S. Steel Košice.

Bratislava 11. novembra – Ak parlament schváli zdvojnásobenie bankového odvodu od budúceho roka a jeho pokračovanie, bankový sektor plánuje napadnúť návrh zákona na Ústavnom súde SR. Avizovala to v pondelok Slovenská banková asociácia (SBA). Finančné domy varujú pred zhoršením ziskovosti, zvýšenie odvodu bude mať podľa nich fatálne následky pre stredné a malé banky.

Osobitný odvod majú banky na Slovensku platiť aj naďalej a od budúceho roka sa jeho výška zdvojnásobí na 0,4 %. Počíta s tým návrh novely zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií z dielne Ministerstva financií SR, ktorý minulý týždeň schválila vláda. Kabinet navrhuje k novele aj skrátené legislatívne konanie, parlament by ju tak mal prerokovať zrýchlene na jednej schôdzi.

Bratislava 12. novembra – Statické skúšky únosnosti násypu na stavbe diaľnice D4 nevyhovujú, čo je pravdepodobne ešte horší problém ako nález azbestu. Uviedol to člen predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Peter Gandl s tým, že násyp bude zrejme musieť zhotoviteľ rozobrať.

Bratislava 12. novembra – Rakúski experti navštívili lokalitu jadrovej elektrárne Mochovce 3 a 4 počas 11. a 12. novembra. Stalo sa tak v zmysle záverov špeciálneho expertného rokovania v rámci pravidelného medzivládneho bilaterálneho stretnutia k dostavbe tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne z júna tohto roka v Piešťanoch. Médiá o tom v utorok informoval Úrad jadrového dozoru (ÚJD) SR.

Komárno 13. novembra - Cestný most, ktorý bude spájať slovenské Komárno a maďarský Komárom a ktorý bude najvyšším mostom na celom toku Dunaja, bude odovzdaný do prevádzky zrejme v máji budúceho roka. Povedal to v stredu v Komárne minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd), ktorý osobne preveril priebeh stavebných prác.

Bratislava 14. novembra - Rast hrubého domáceho produktu na Slovensku v 3. štvrťroku tohto roka dosiahol medziročne v stálych cenách 1,3 %. Po očistení o sezónne vplyvy sa HDP zvýšil medziročne o 1,8 % a oproti 2. štvrťroku tohto roka o 0,4 %. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý vo štvrtok zverejnil Štatistický úrad SR.

Bratislava 14. novembra – Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo za desať mesiacov tohto roka už viac ako 2 milióny cestujúcich. Dvojmiliónovú hranicu cestujúcich ročne sa pritom podľa hovorkyne letiska Veroniky Ševčíkovej podarilo v celej histórii letiska prekonať doposiaľ len trikrát – v rokoch 2007, 2008 a 2018.

Bratislava 15. novembra – Vládou schválený rozpočet verejnej správy na roky 2020 až 2022 nie je vo viacerých položkách príjmov a výdavkov verejných financií podložený reálnymi predpokladmi. Riziká návrhu rozpočtu dosahujú 1,3 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne. V rámci hodnotenia návrhu rozpočtu to v piatok uviedol predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ivan Šramko. Ak sa neprijmú dodatočné opatrenia do konca tohto roka, predpokladá, že deficit môže v roku 2020 dosiahnuť 1,8 % HDP a následne sa zvýšiť na 2,0 % HDP v roku 2021 a 2,5 % HDP v roku 2022.

Záujmom Ministerstva financií SR je, aby bol rozpočet schválený v súlade so všetkými pravidlami. V reakcii na hodnotenie návrhu rozpočtu verejnej správy to uviedla riaditeľka tlačového odboru rezortu financií Alexandra Gogová. Zdôraznila, že rezort vníma riziká, o ktorých RRZ hovorí, nikdy sa však všetky nenaplnili.