Washington 15. novembra (TASR) - Maloobchodné tržby v USA sa v októbri zotavili. Nákupy drahých tovarov a oblečenia však klesli, čo môže utlmiť nádeje na silnú vianočnú sezónu.

Maloobchodné tržby v októbri stúpli o 0,3 % po poklese o 0,3 % v septembri, uviedlo americké ministerstvo obchodu. Podporili ich predaje vozidiel a zdraženie benzínu. Ekonómovia počítali s nárastom o 0,2 %. V medziročnom porovnaní sa maloobchodné tržby v októbri zvýšili o 3,1 %.

Maloobchodné tržby bez započítania áut, benzínu, stavebných materiálov a potravinových služieb v októbri medzimesačne vzrástli o 0,3 %. V septembri tieto takzvané jadrové tržby, ktoré najviac korešpondujú so spotrebiteľskými výdavkami ako zložkou HDP, klesli o 0,1 %.

Tržby z predaja áut v októbri stúpli o 0,5 po znížení o 1,3 % v predchádzajúcom mesiaci. Tržby čerpacích staníc vyskočili o 1,1 % po -0,1 % v septembri.

Tržby predajcov elektroniky a domácich spotrebičov, naopak, klesli o 0,4 %, tržby predajcov stavebných materiálov o 0,5 % a tržby predajcov oblečenia o 1 %. Tržby predajcov nábytku padli o 0,9 %, čo bolo najprudšie zníženie od decembra 2018.