Washington 15. novembra (TASR) - Priemyselná produkcia v USA klesla minulý mesiac omnoho viac, než sa očakávalo, pričom rozsah poklesu bol najvýraznejší za 1,5 roka. Uviedla to americká centrálna banka, ktorá dodala, že najviac sa pod pokles podpísal výrobný sektor a v rámci neho štrajk v automobilke General Motors (GM).

Federálny rezervný systém (Fed) zverejnil, že priemyselná produkcia klesla v októbri o 0,8 % po septembrovom revidovanom poklese o 0,3 %. Ekonómovia očakávali, že tempo poklesu sa udrží na septembrovej úrovni, pričom za daný mesiac sa pôvodne udával pokles o 0,4 %.

Októbrový pokles bol tak najvýraznejší od mája 2018. Dôvodom bol štrajk v GM, ktorý sa medzičasom skončil, v októbri však spôsobil prepad automobilovej produkcie o 7,1 %. V dôsledku toho produkcia vo výrobnom sektore klesla v októbri o 0,6 %, čo bol najvýraznejší pokles v sektore od apríla tohto roka.

Aj bez štrajku v automobilke GM však americký výrobný sektor pokračoval v poklese. Najmä producenti tovarov dlhodobej spotreby, ale aj elektrospotrebičov pocítili dôsledky obchodnej vojny USA s Čínou, ktorú zhruba pred 1,5 roka odštartoval americký prezident Donald Trump.

Bez započítania dôsledkov štrajku klesla priemyselná produkcia o 0,5 %, pričom pokles zaznamenala produkcia prakticky vo všetkých kľúčových sektoroch hospodárstva. Klesla produkcia v energetike, stavebníctve či ťažobnom sektore.