Viedeň 15. novembra (TASR) - Miera inflácie v Rakúsku sa minulý mesiac spomalila na vyše 3-ročné minimum. Ukázali to v piatok zverejnené údaje rakúskeho štatistického úradu.

Spotrebiteľské ceny v Rakúsku vzrástli v októbri medziročne o 1,1 %, zatiaľ čo v septembri sa zvýšili o 1,2 %. Októbrové údaje predstavujú najnižšiu mieru inflácie od septembra 2016.

Pod zmiernenie rastu spotrebiteľských cien sa podpísal pomalší rast nákladov na bývanie, vodu a energie a cien v hoteloch a reštauráciách. Okrem toho aj zrýchlenie poklesu nákladov na dopravu.

Ceny v hoteloch a reštauráciách vzrástli v októbri medziročne o 3 % po 3,1-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci a náklady na bývanie, vodu a energie spomalili rast na 2,2 % z 2,8 % v septembri. Navyše, náklady na dopravu klesli o 1,5 % po 0,6-percentnom poklese v predchádzajúcom mesiaci.

Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,2 %.

V prípade harmonizovaných spotrebiteľských cien tieto medziročne vzrástli o 1 % po 1,2-percentnom raste v septembri. V medzimesačnom porovnaní sa harmonizované spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,3 %.