Bratislava 9. novembra (TASR) - Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 45. týždni:

Bratislava 4. novembra – Slovenské stavebníctvo sa stále môže tešiť rastu, aj keď sa tento rast postupne spomaľuje. Podľa riaditeľov slovenských stavebných firiem trh v tomto odvetví zaznamená tento rok rast vo výške 2,4 %, na budúci rok očakávajú rast 0,4 %. Vyplýva to z kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva spoločnosti CEEC Research za štvrtý štvrťrok 2019, ktorú v pondelok poskytla médiám.

Bratislava 4. novembra - Medializované informácie o nefunkčnosti online prepojenia elektronických registračných pokladníc na finančnú správu, tzv. eKasa nie sú pravdivé. Uviedol to na brífingu generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík Finančného riaditeľstva SR Ladislav Hanniker v reakcii na to, ako Investigatívne centrum Jána Kuciaka v pondelok upozornilo na možnosti, ako celý systém obísť. Finančnú správu v reakcii na tieto zistenia kritizovali viaceré opozičné strany.

Bratislava 5. novembra – Očakávaný vývoj verejných financií v tomto roku, návrh rozpočtu na budúci rok, riziká aj vývoj dlhu. O týchto témach hovorila prezidentka SR Zuzana Čaputová s predsedom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivanom Šramkom na utorkovom stretnutí. V stredu (6.11.) sa potom stretla aj s riaditeľom Útvaru hodnoty za peniaze Štefanom Kiššom a šéfkou Implementačnej jednotky Úradu vlády Miriamou Letovanec. Prezidentka sa začala komplexne zaujímať o tému rozpočtu a zdravia verejných financií. Stretnút sa má aj s ministrom financií Ladislavom Kamenickým (Smer-SD).

Bratislava 5. novembra – Priemerná cena bývania na Slovensku vzrástla v 3. štvrťroku 2019 oproti tomu predchádzajúcemu najvýraznejšie za posledné tri roky. Aktuálny medziročný rast o 9,7 % je do určitej miery ovplyvnený bázickým efektom mierneho poklesu priemernej ceny bývania medzi štvrťrokmi pred rokom. Vyplýva to z aktuálnych údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska.

Bratislava 6. novembra - Osobitný odvod majú banky na Slovensku platiť aj naďalej a od budúceho roka sa jeho výška zdvojnásobí na 0,4 %. Počíta s tým návrh novely zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií z dielne Ministerstva financií SR, ktorý v stredu schválila vláda. Kabinet navrhuje k novele aj skrátené legislatívne konanie, parlament by ju tak mal prerokovať zrýchlene na jednej schôdzi. K príprave návrhu vyzvala koaličná rada, cieľom je získať viac zdrojov do štátnej kasy.

Brusel 7. novembra - Rast reálneho hrubého domáceho produktu (HDP) na Slovensku sa po vlaňajšom tempe 4 % v roku 2019 výrazne spomalí - na 2,7 %. Na podobných úrovniach, 2,6 % a 2,7 %, zostane aj v ďalších dvoch rokoch. Uviedla to vo štvrtok Európska komisia v rámci prezentácie svojich jesenných hospodárskych prognóz pre krajiny Európskej únie.

Bratislava 8. novembra - Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Slovenský zväz včelárov, Zväz pestovateľov cukrovej repy Slovenska a Slovenský cukrovarnícky spolok podpísali memorandum o spolupráci pri presadzovaní podpory pre slovenský med a slovenský cukor. Zväzy to oznámili v piatok na tlačovej konferencii.

Bratislava 8. novembra - Prezidentka SR Zuzana Čaputová vrátila na opätovné prerokovanie Národnej rade SR dva zákony, a to novelu zákona o verejnom obstarávaní a novelu zákona o náhradnom výživnom. Poslancom navrhla vypustiť z nich viaceré prijaté zmeny.

Bratislava 8. novembra – Ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila Slovensku rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Informoval o tom v piatok tlačový odbor Ministerstva financií SR. Hlavnými faktormi, ktoré viedli k pozitívnemu hodnoteniu krajiny, boli najmä stabilný prílev priamych zahraničných investícií, priaznivá štruktúra zahraničného dlhu SR a jej inštitucionálna sila. Priaznivým faktorom bol tiež dobre kapitalizovaný a likvidný bankový sektor. Na druhej strane, pozíciu SR v hodnotení oslabuje fakt, že vysoká miera slovenskej ekonomiky je závislá od automobilového priemyslu a vyhliadky hospodárskeho rastu Nemecka sú stagnujúce.