Bratislava 9. novembra (TASR) - Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo svetovej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 45. týždni:

Zwickau 4. novembra - Nemecký automobilový koncern Volkswagen v pondelok oficiálne začal so sériovou výrobou elektrického vozidla ID.3, pričom sa chce stať svetovým lídrom v rastúcom sektore e-mobility. Na slávnostnej ceremónii v závode spoločnosti v Zwickau sa zúčastnili okrem iných generálny riaditeľ Herbert Diess aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Brusel 4. novembra - Európska komisia (EK) v pondelok oznámila oficiálne vytvorenie Observatória pre sledovanie trhu s vínom. Úlohou tohto útvaru bude prinášať krátkodobé analýzy a zaistiť väčšiu transparentnosť pre dôležité odvetvie poľnohospodárstva EÚ. Európska únia je najväčším producentom vína na svete a predstavuje 65 % svetovej výroby a 70 % vývozu tejto komodity.

Brusel/Luxemburg 5. novembra - Bulharka Liliana Pavlovová sa stala novou podpredsedníčkou Európskej investičnej banky (EIB). Vo funkcii nahradila svojho predchodcu Vazila Hudáka zo Slovenska. Banková inštitúcia EÚ v utorok v správe pre médiá potvrdila, že Pavlovová sa stala novou podpredsedníčkou a tiež členkou riadiaceho výboru EIB. Svoje povinnosti plní od 1. novembra a je prvou štátnou príslušníčkou Bulharska, ktorá sa stala členom riadiaceho výboru tejto banky.

Ženeva 5. novembra - Clá amerického prezidenta Donalda Trumpa spôsobili zníženie čínskeho dovozu do USA, poškodzujú však obe najväčšie svetové ekonomiky, uviedla vo svojej štúdii Konferencia Spojených národov pre obchod a rozvoj (UNCTAD). Obchodná vojna medzi Washingtonom a Pekingom znížila v 1. polroku 2019 dovoz čínskych výrobkov do USA o vyše štvrtinu alebo 35 miliárd USD (31,50 miliardy eur). Zároveň zvýšila ceny pre amerických spotrebiteľov, tvrdí štúdia UNCTAD.

Brusel 7. novembra - Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa má v roku 2019 zvýšiť o 1,1 % a v rokoch 2020 a 2021 o 1,2 %. Uviedla vo štvrtok EK v rámci prezentácie jesenných hospodárskych prognóz. V porovnaní s vyhliadkami z júla sa prognóza rastu na tento rok znížila o 0,1 percentuálneho bodu (z 1,2 %) a na rok 2020 o 0,2 p. b. (z 1,4 %). Komisia predpokladá, že EÚ ako celok bude v rokoch 2019, 2020 a 2021 rásť o 1,4 %. V porovnaní s letom sa znížila prognóza na rok 2020 (z 1,6 %).

Brusel 7. novembra - Európska komisia vo štvrtok predpovedala Nemecku, že si udrží rozpočtový prebytok minimálne do roku 2021, zatiaľ čo deficit Francúzska tento rok prekročí povolený strop a taliansky dlh sa ešte zvýši na takmer 140 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Londýn 7. novembra - Britská centrálna banka, Bank of England (BoE), vo štvrtok ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu nezmenenú a zvýšila odhad rastu ekonomiky v tomto roku. Pre budúci rok ho, naopak, znížila. Menový výbor BoE vo štvrtok na poslednom zasadaní pred predčasnými parlamentnými voľbami v decembri ponechal kľúčový úrok na úrovni 0,75 %. Banka zvýšila prognózu rastu Spojeného kráľovstva v tomto roku na 1,4 %, ale na rok 2020 ju znížila na 1,2 %. To kontrastuje s predchádzajúcimi predpoveďami, v ktorých očakávala expanziu ekonomiky o 1,3 % v oboch rokoch.

Washington 7. novembra - Globálny dlh vzrástol na nový historický rekord 188 biliónov USD (170 biliónov eur) a v pomere k výkonu svetovej ekonomiky je viac než dvojnásobný. Varovala vo štvrtok šéfka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgieva. Veľká väčšina dlhu pripadá na súkromný sektor. Jeho zvýšenie predstavuje pre vlády aj jednotlivcov riziko v prípade spomalenia ekonomiky.

Londýn 7. novembra - Výnosy talianskych dlhopisov sa prvýkrát za takmer 12 rokov dostali nad výnosy dlhopisov Grécka. Dôvodom sú očakávania, že do Talianska sa vráti politická neistota a že grécke ekonomické reformy prinášajú ovocie. Výnosy 10-ročných štátnych gréckych dlhopisov boli vo štvrtok o 5,1 bázického bodu nižšie než výnosy 10-ročných talianskych dlhopisov. Na začiatku tohto roka boli ešte výnosy 10-ročných gréckych dlhopisov o 164 bodov vyššie než talianskych. Výnosy gréckych dlhopisov boli vyššie než talianskych od začiatku roka 2008.

Brusel 7. novembra - Krajiny eurozóny sa zhodujú v názore, že treba urýchliť proces dobudovania bankovej únie. Uviedol to vo štvrtok minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD) po zasadnutí ministrov financií eurozóny (Euroskupina) v Bruseli. Rokovaniam dominovali dve hlavné témy — reforma Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), takzvaného trvalého eurovalu, a snahy o dobudovanie európskej bankovej únie.

Doteraz sa vybudovali iba dva jej piliere, jednotný mechanizmus dohľadu a jednotný rezolučný mechanizmus. Rokovania stále trvajú v otázke tretieho piliera, európskeho systému ochrany vkladov . Minister priznal, že sú rôzne názory členských krajín eurozóny na túto problematiku a hľadá sa spoločná báza pre pokrok v rokovaniach.