Aurich 9. novembra (TASR) - Významný nemecký výrobca veterných turbín Enercon oznámil rozsiahle rušenie pracovných miest a zároveň ostro kritizoval energetickú politiku spolkovej vlády. Podľa informácií viacerých nemeckých médií plánuje Enercon zrušiť približne 3000 pracovných miest.

"Očakávame, že naše nové plány v rámci branže veternej energetiky celkovo zasiahnu tisíce pracovných miest - v samotnom Enercone, u výrobných partnerov, dodávateľov a regionálnych pracovných agentúrach," povedal šéf Enerconu Hans-Dieter Kettwig.

Enercon je jedným z najväčších nemeckých výrobcov v tomto odvetví. Už vlani oznámil, že sa sústredí na medzinárodnú expanziu a vo svojich nemeckých továrňach zruší zhruba 800 pracovných miest.

Ako dôvod poukazuje spoločnosť na energetickú politiku spolkovej vlády, ktorá viedla k prepadu vo veternej energetike. "Súčasná energetická a klimatická politika ohrozuje nielen rokmi budované know-how a pracovné miesta v našej branži, ale aj ochranu klímy a energetickú zmenu ako také," povedal Kettwig. Rozsah trhu sa v tomto roku medziročne prepadol takmer o 90 %. "Po predložení vládneho balíka na ochranu klímy je jasné, že nás čakajú ešte väčšie problémy."

V prvom polroku 2019 sa budovanie nových veterných turbín v Nemecku takmer zastavilo. Hlavnými príčinami sú zdĺhavé schvaľovacie procesy, príliš málo pridelených plôch a množstvo žalôb zo strany občianskych iniciatív. Minister hospodárstva Peter Altmaier síce začiatkom septembra ohlásil rozsiahly program na urýchlenie budovania nových turbín, konkrétne výsledky sa však nedostavili.

Predstaviteľ parlamentnej frakcie zelených Oliver Krischer považuje za hlavnú príčinu rušenia pracovných miest v Enercone spolkovú vládu a jej energetickú politiku. "Kým veterná energetika sa vo svete prudko rozvíja, v Nemecku tento sektor kolabuje." Podľa jeho slov "spolková vláda po fotovoltaiku vyháňa z krajiny ďalšiu branžu budúcnosti".