nezNemecký ekonomický inštitút Ifo rovnako ako nemecký automobilový priemysel varujú pred potenciálnym zákazom áut so spaľovacími motormi. Takýto zákaz nie je správnou cestou k dosiahnutiu cieľov v oblasti ochrany klímy, uviedol šéf inštitútu Ifo Clemens Fuest.
Takýto zákaz by ohrozil asi 620 000 pracovných miest v Nemecku, ktoré priamo alebo nepriamo závisia od výroby áut s benzínovými alebo dieselovými motormi, uvádza sa v štúdii, ktorú zrealizoval inštitút Ifo na objednávku zväzu automobilového priemyslu VDA. Zákaz spaľovacích motorov by tiež ohrozil 13 % z tvorby hodnôt v rámci produkcie odvetvia, čo zodpovedá približne 48 miliardám eur.
O zákaze registrácií nových áut so spaľovacími motormi sa diskutuje vo viacerých európskych mestách. V Nemecku požadujú Zelení, aby sa od roku 2030 mohli ako nové registrovať už len bezemisné vozidlá. Podľa šéfa VDA Matthiasa Wissmanna nemajú takéto termíny ekonomický zmysel a strategicky sú nerozumné.
Prechod k predaju áut s nulovými emisiami by priamo ohrozil 436 000 miest v oblasti výroby a zvyšok ohrozených miest by sa týkal pridružených odvetví, ako sú dodávatelia, uviedol inštitút Ifo.

Zdroj: TASR