creZahraničný obchod Česka skončil v máji s prebytkom 14,3 miliardy Kč (547,05 milióna eur). Oproti máju minulého roka to znamená pokles o 2,8 miliardy Kč. Uviedol to Český štatistický úrad (ČSÚ).
Výsledok priaznivo ovplyvnil najmä rast prebytku obchodu s motorovými vozidlami o 3,1 miliardy Kč, naopak, negatívny vplyv mala bilancia obchodu s ropou a plynom. Deficit bilancie obchodu s ropou a zemným plynom sa v máji prehĺbil o 4,5 miliardy Kč a so základnými kovmi o 2,8 miliardy Kč. Májové výsledky zahraničného obchodu však prekonali tohtoročný apríl.
Ako uviedol ekonóm Komerčnej banky David Kocourek, po aprílovom výsledku, ktorý ovplyvnili kalendárne vplyvy spojené s Veľkou nocou, sa májový údaj mohol v plnej miere oprieť o vyššiu exportnú aktivitu. Solídny prebytok zahraničného obchodu dosiahlo Česko najmä s krajinami EÚ. Tento prebytok na druhej strane čiastočne ovplyvnil deficit obchodnej výmeny so štátmi mimo EÚ.
"Českým vývozcom sa však darí vracať na ruský trh, aj v máji pokračoval medziročný rast objemu nášho exportu do tejto krajiny," povedal ekonóm spoločnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Naopak, v máji pokračoval tohtoročný pomerne výrazný medziročný pokles vývozu na Slovensko. Podľa Kovandu by sa však českému zahraničnému obchodu malo v budúcich mesiacoch dariť. "Prispieť by k tomu malo najmä robustné ekonomické oživenie eurozóny," dodal Kovanda.

Zdroj: TASR