cfeČeské firmy majú stále väčší záujem o získanie zákaziek v Ruskej federácii. Vyplýva to z prieskumu českého ministerstva priemyslu a obchodu a Asociácie malých a stredných podnikov ČR (AMSP ČR).
"Z prieskumu vyplynulo, že firmy sa začínajú intenzívne zameriavať na Rusko. Obrátili sme sa na Český statistický úřad (ČSÚ) a zistili sme, že od januára do apríla tohto roka vzrástol export do Ruska o 21 %," povedal predseda predstavenstva AMSP ČR Karel Havlíček.
"Záujem o Rusko môžem potvrdiť, svedčí to o tom, že ruská ekonomika mierne ožíva a české firmy vidia priestor, ako rozvíjať svoje aktivity," povedal minister priemyslu a obchodu Jiří Havlíček.
Upozornil ale na požiadavky, aby sa výroba uskutočnila na území Ruska. "Protekcionistické snahy tu boli, sú a s najvyššou pravdepodobnosťou aj budú. Ruská strana v mnohých prípadoch žiada až 70-% lokalizáciu a u miestnych firiem nemusí existovať taká spoločnosť, ktorá to dokáže urobiť v dostatočnej kvalite," dodal minister.
Vývoz do krajín mimo Európskej únie podľa šéfa AMSP ČR rastie najrýchlejšie za posledných 5 rokov. "Zatiaľ čo do apríla rástol vývoz do EÚ o 3 %, mimo krajín EÚ to bolo o 9 %, napríklad do Číny až o 29 %," povedal.

Zdroj: TASR