vyrobnymanazment 15Konferenciu Výrobný manažment organizuje spoločnosť IPA Slovakia s cieľom prepojiť odborníkov a navzájom sa inšpirovať novými trendami v priateľskej atmosfére. V poradí už 7. ročník prináša skúsenosti manažérov z riadenia popredných výrobných spoločností zo Slovenska, z Čiech i z Európy na dva dni do Žiliny.

Ako doťahovať do konca dobré nápady? Alebo ako zlepšiť schopnosť neustále zlepšovať a inovovať? Mnoho spoločností sa vo svojich závodoch vydalo cestou Lean a snažia sa o trvalé udržanie zavedených nástrojov. Na zabezpečenie trvácnosti zmien, je dôležité koncentrovať sa na návyky, ktoré sa používajú vo firemnom prostredí. Mike Rother vo svojej knihe Toyota Kata uvádza: „Všetci manažéri v organizácii by mali stráviť 50 % svojho času koučovaním ostatných.“ Táto kniha sa odlišuje od ostatných kníh o Toyota Production System spôsobom, akým opisuje využitie nástrojov používaných v implementácii Lean. V úvodnom príspevku vystúpi Tilo Schwarz, kouč Kata, ktorý vedie manažérov pri riadení zmien a zavádzaní kultúry neustáleho zlepšovania. So svojím manažmentom v závode Festool v Nemecku zaviedol neustále zlepšovanie ako každodennú rutinu naprieč všetkými procesmi a oblasťami závodu. Na Slovensku kontinuálne zlepšuje Pavel Záchenský, manažér Leoni Productivity Systems v spoločnosti LEONI Slovakia v Trenčíne. Na konferencii povie o svojich skúsenostiach a úskaliach z koučingu Kata u výrobcu káblových zostáv a komponentov pre automobily svetových značiek.

VM

Ako prebieha proces Lean transformácie v spoločnosti s 12 000 zamestnancami?

Spoznajte príbeh najväčieho výrobcu ocele v strednej Európe. Na udržateľnosti nastavených zmien v U. S. Steel Košice pracuje Ján Petko, ktorý vedie úsek excelentnosti procesov. Praktické skúsenosti zo zavádzania nástrojov Lean, plánovania procesov, rozšírenia transformačnej zmeny na všetky procesy podniku a búrania bariér medzi oddeleniami budú hlavnými bodmi jeho prednášky.

Pomôžu riadiace systémy k priemyselnej revolúcii 4.0? Na čom stavať?
S projektami Industry 4.0 akoby sa vrece roztrhlo. Každý manažér chce tento výraz používať, mať princípy aplikované v závode a častokrát nevie čo presne od toho očakávať. O priemyselnej revolúcii 4.0 optikou nadnárodného špecialistu na optické produkty porozpráva Vlastimil Cech, zodpovedný za riadenie výrobných divízií, logistiky a plánovania v spoločnosti Meopta – optika. Nový pohľad na SMART riešenia v logistike ponúkne Erik Fister, WPS špecialista v spoločnosti Whirlpool, výrobca najpredávanejšej značky veľkej bielej techniky na Slovensku. Hovoriť bude o riešeniach integrujúcich prvky Industry 4.0, ktoré im pomohli lepšie pochopiť a následne optimalizovať procesy internej logistiky v závode.

Whirlpool
21 rokov je značka Whirlpool najpredávanejšou značkou na Slovensku. Zdroj: whirlpool.sk

 

Môžu aj staršie technológie vyhovovať výzvam dnešnej doby?
S nástupom stále novších technológii predsa hneď nevyhodíte staré stroje. Vyskúšali ste zaviesť autonómne postupy na dosiahnutie parametricky porovnateľnej efektivity starších strojov s bežne dostupnými? O skúsenostiach s praktickou aplikáciou prvkov World Class Manufacturing a s poctivým prístupom pre okamžitý benefit spoločnosti sa podelí Jan Cholvadt, riaditeľ ostravského závodu ITT Holdings, člen popredného svetového výrobcu pre energetické, dopravné a priemyslové trhy ITT.

Od zmeny technológii po zmenu nastavenia myslenia ľudí
Kým zmena technológii a strojov je možná prakticky zo dňa na deň, zmena postojov ľudí býva v každej organizácii veľkou výzvou. Ako sa s ňou vysporiadali v spoločnosti Panasonic Industrial Devices, pri intenzívnom prechode z audio-video výroby na automobilovú výrobu, porozpráva Emil Považan, senior manažér výroby. Poskytne informácie o úspechoch a o problémoch, ktoré zvládli v závode v Trstenej, súčasť jedného z najväčších svetových koncernov vo výrobe spotrebnej elektroniky.
Čo môže pomôcť zamestnancom cítiť sa v práci ako doma? A prečo to všetko robiť? Inšpirujte sa riaditeľkou Monikou Šimánkovou v prednáške: „Ako nestratiť nových zamestnacov? Alebo nový zamestnanec = budúci pilier firmy.“ Pod jej vedením získala spoločnosť Hestego ocenenia Firma roku 2014 v Juhomoravskom kraji a Zodpovedná firma roku 2014 v Juhomoravskom kraji.

Hestego
Spoločnosť Hestego je jedným z najväčších producentov vo svojej oblasti. Venuje sa technologickému vývoju, dizajnu, konštrukcii aj výrobe. Zdroj: hestego.cz

 

Stratégia zatraktívnenia zamestnávateľa pomocou zlepšenia ergonomických podmienok
Zlepšenie v oblastiach produktivity, kvality, logistiky či údržby prináša v projektoch finančnú úsporu. Ak sa povie ergonómia, tak vo firmách je to skôr vnímané ako nákladová položka bez výraznejšej finančnej úspory. Zrátali ste si niekedy, aké máte náklady kvôli chorobám z povolania? Aká je spokojnosť zamestnancov, ktorí pracujú na neergonomickom pracovisku, bez možnosti striedať pracovnú polohu alebo s častými jednostrannými pohybmi? O realizácii mapy ergonomickej záťaže a automatizačných projektoch bude hovoriť Pavol Kucej, zodpovedný za procesy neustáleho zlepšovania v Continental Matador Rubber, člen nadnárodnej skupiny Continental.

Zetor
Spoločnosť Zetor Tractors počas svojej 70-ročnej histórie vyvážala do 136 krajín sveta. Zdroj: zetor.cz

 

Tradícia s vlastným vývojovým a výrobným centrom umožňuje rad inovácií
O triumfe českých značiek svedčia mnohé ocenenia a export do krajín v rámci celého sveta. Ako dosiahli úspech? Rozprávať budú Marián Lipovský, riaditeľ prevádzkového úseku Zetor Tractors, prvá firma na svete, ktorá do traktorov začala montovať bezpečnostnú kabínu a Pavel Juříček, majiteľ spoločnosti Brano Group, jedna z najväčších spoločností venujúcich sa automotive v Českej republike. Kým M.Lipovský sa zameria na hlavné zmeny vo firme v súvislosti s materiálovým tokom logistika vs. výroba, P.Juříček bude hovoriť o výskume a vývoji nových projektov.

Program so všetkými rečníkmi nájdete na: www.vyrobnymanazment.sk

TEXT/FOTO Zuzana Lendvayová