obrV dňoch 9. – 12. marca 2017 sa konal na výstavisku INCHEBA EXPO v Bratislave medzinárodný veľtrh MOTOCYKEL 2017. Súbežne s touto výstavou sa konala aj výstava lodí BOAT SHOW. Dohromady sa na oboch výstavách zúčastnilo 135 vystavovateľov z deviatich krajín.
V tomto príspevku sa budem venovať iba motocyklom, ktoré tvorili základ tohto veľtrhu.
Na výstave sa predstavilo vyše 30 značiek s technikami rôznych kategórií: cestné motorky, cruisery, choppre, mopedy a skútre .
Okrem tradičných značiek, ktoré sú vždy prezentované na tomto veľtrhu, uvádzame vybrané, ktoré boli novými na tomto veľtrhu. Medzi nové značky patrila napríklad značka URAL so svojou limitovanou sériou tzv. sidecaru URAL PUSTYNJA II. Názvu Pustynja, v preklade púšť, zodpovedala aj piesková (žltá okrová) farba.
Vystavovateľ URAL po prvýkrát vystavoval saidku PUSTYNJU už pred desiatimi rokmi a teraz prišiel opäť, aby ukázal najnovší typ PUSTYNJU II 2017. Model URAL PUSTYNJA II je založený na modeli RANGER s uzávierkou kolesa postranného vozíka.

URAL PUSTYNJA II LE (Limited Edition 2017) má tieto parametre:
MOTOR – 4-T,rozvod OHV, 2 protiľahlé valce , 2 ventily, valce vzduchom chladené, kombinované mazanie tlakom a rozstrekovaním oleja
-výkon -30,1 kW (41 k) pri 5500 ot./min
- krútiaci moment 57 Nm pri 4300 ot./min
- maximálna rýchlosť - 113 km/h
- spotreba paliva -7.0 l /100 km
- objem nádrže - 19 l
- počet rýchlostí - 4 dopredu a 1 dozadu
– príprava zmesi – dve samostatné vstrekovacie jednotky Bosch/Delphi
- SWD – prevod kardanom s uzávierkou
- prevádzková hmotnosť 351 kg.
Ďalší nový výstavný typ bol URAL RETRO, ktorý patrí medzi cestné motocykle s postranným vozíkom v predvojnovom štýle s klasickými sedadlami a štýlovým radením spätného chodu na nádrži.

obr2
Ural Pustynja II
obr1
Kawasaki
obr3
Jawa

 

Pre mnohých návštevníkov veľtrhu boli zaujímavé vystavované motocykle , ktoré už patria k veteránom, a to JAWA, CZ, Pionier, moped Manet M90, Harley Davidson a iné. Mnohé z týchto značiek však ostávajú ešte aj v súčasnosti vo výrobe a v predaji, avšak v oveľa modernajšom dizajne, výkonoch atď......

Počas tohto veľtrhu prebiehali rôzne podujatia, veľkému záujmu návštevníkov sa tešili autogramiády slovenských motocyklových jazdcov Rally DAKAR Štefana Svitka a Ivana Jakeša, ukážky zručnosti vicemajstra Európy v triale Vladimíra Kothaya. Súčasťou podujatia bolo aj slávnostné vyhlásenie výsledkov Motocykel roka 2017 a ďalšie.

Text/Foto: Dr. Pavol Klucho, SSTT Bratislava