obrVýrobky automobilového dodávateľa Brose, pre samotných vodičov často neviditeľné, sa starajú o bezpečnosť, komfort a efektívnosť. Podobne ako elektromotor zdvíhača okien, bez ktorého si už moderné auto nevieme ani len predstaviť. Požiadavky na tieto, voľným okom nebadateľné, komponenty sú vysoké. Elektromotor musí byť malý a ľahký. Musí pracovať potichu a zároveň presvedčiť svojím silným, ako aj cenovo výhodným dizajnom.


Novú generáciu motorov BM2010 vyrába Brose od roku 2012. Od roku 2017 bude tento typ produkovať aj závod v Prievidzi. V najmladšej z pobočiek Brose sa bude vyrábať v strednodobom horizonte až 15 miliónov motorov ročne. Elektromotor BM2010 získava úspech a bude zabudovaný vo viac ako tridsiatich typoch automobilov na celom svete. Dr. Thomas Leicht, vedúci produktovej oblasti pre interiér/exteriér skupiny Brose, vysvetľuje prečo je to tak.

 

obr2

Pán Leicht, čím sa vyznačuje stavebný rad elektromotorov BM2010?
Tento elektromotor je o desať percent menší a so svojimi 440 gramami aj o tretinu ľahší ako jeho predchodca. Nové je aj to, že po prvýkrát je elektronika zdvíhača okien zabudovaná priamo do puzdra prevodovky, čo šetrí nielen hmotnosť, ale aj stavebný priestor. Okrem iného riadi elektronika aj poistku pred privretím – skutočný atribút bezpečnosti.

Ako prebiehal vývoj?
Spočiatku predstavovala pre našich vývojárov veľký hlavolam akustika. Ale vďaka optimálnemu dizajnu sme tento problém rýchlo odstránili. Vývojový tím tu vykonal kus práce. Vytvoriť takýto úspešný produkt pomohla úzka spolupráca špecialistov z rôznych odborov od akustiky, elektroniky až po techniku materiálu.

Dobrý výrobok je jedna vec – dobrá výroba zasa iná. Ako je výroba naplánovaná?
Už v skorom štádiu vývoja boli naplánované výrobné a kontrolné procesy pre tento nový typ motora. Od začiatku sme stavili na úzky súlad medzi konštruktérmi, výrobnými technikmi a plánovačmi kvality. Dopredu je tak zabezpečená vysoká kvalita, zabraňuje sa chybným výrobkom a tomu zodpovedajúcim nákladom vo výrobe. Okrem toho môžeme zaručiť, že motory sú dlhé roky funkčné aj pri každodennom používaní.

Aké kvalifikácie pokladáte za dôležité pre pozíciu na oddelení plánovania kvality?
Popri odbornej kvalifikácii je to predovšetkým vášeň k technike. Výrazná schopnosť analytického myslenia a vôľa naozaj objasniť príčiny daného problému dopĺňajú, na základe mojich skúseností, vhodný profil zamestnanca pre plánovanie kvality.

obr3 obr4

 

O spoločnosti Brose
Brose je celosvetovo piatym najväčším subdodávateľom automobilového priemyslu v rodinnom vlastníctve. Spoločnosť vyvíja a vyrába mechatronické systémy do dverí a sedadiel vozidiel, ako aj elektromotory. Takmer 25 000 zamestnancov v 60 prevádzkach v 23 krajinách dosahuje obrat zhruba 6,1 miliardy eur.

Kariéra v Brose: www.brose.com/prievidza

TEXT Michal Múdrý FOTO Brose